fotoksiążki

Jak wybrać zdjęcia do fotoalbumu ?

 

Ile zdjęć należy wybrać do fotoalbumu ?

To bardzo często zadawane pytanie.

Ponieważ cena fotoalbumu w istotny sposób zależy od ilości kartek (rozkładówek) w fotoalbumie w pierwszej kolejności należy się zastanowić jakim dysponujemy budżetem i ile jesteśmy gotowi zapłacić za nasz fotoalbum.

 

zdjęcia do fotoalbumu

Wybierając zdjęcia do fotoalbumu powinny ograniczyć się do najważniejszych momentów przygotowań, ceremonii i wesela oraz co jest bardzo ważne pokazywać emocje towarzyszce tym wydarzeniom.

Na wstępie w komputerze stwórzmy 3 katalogi/foldery. Nazwijmy je np. album A, album B, album C. W katalogach:

  • A polecamy umieścić najlepsze zdjęcia, które muszą znaleźć się w fotoalbumie
  • B zdjęcia troszkę gorsze, które mogą być umieszczone w fotoalbumie ale nie muszą, czasami dodanie takiego zdjęcia pozytywnie może być korzystne, ponadto zdjęcia kościoła, sali weselnej itp. które mogłyby być użyte na tło.
  • C zdjęcia, które nie znajdą się w fotoalbumie ale można z nich zrobić tanią fotoksiążkę

 

Doświadczona osoba projektująca fotoalbumy z powyższych 2 katalogów (A i B) jest w stanie opracować wspaniały projekt fotoalbumu.

 

Zdjęć umieszczanych na stronie nie powinno być zbyt dużo. W otwartym na płasko fotoalbumie widoczne są dwie strony stanowiące jedną całość. Muszą więc do siebie pasować zarówno pod względem przedstawianej sytuacji jak i stylu graficznego. Takie dwie strony znajdujące się obok siebie nazywamy rozkładówką. Ilość zdjęć na rozkładówce powinna być możliwie mała – zazwyczaj w zakresie od 1 do 7 i najlepiej różna na poszczególnych rozkładówkach (żeby fotoalbum nie był zbyt monotonny). Planując ilość stron w fotoalbumie można średnio założyć 4 – 6 zdjęć na pojedynczą rozkładówkę. Umieszczając na rozkładówkach zbyt dużą ilość zdjęć przybywa ilość szczegółów i “opowiadana historia” często zaczyna zbaczać na boczne wątki często mniej istotne.

 

A co z pozostałymi zdjęciami, które mamy ?

Nie wciskajmy ich na siłę do fotoalbumu aby nie stracił on swojej elegancji i nie zaburzył zdjęciowej narracji. Z pozostałych fajnych, pamiątkowych zdjęć najlepiej jest zamówić tańszą fotoksiążkę lub tradycyjny album fotograficzny na wklejane zdjęcia ewentualnie można je umieścić w pudełku na zdjęcia. Obecnie tradycyjne albumy można zamówić w takiej samej okładce jak fotoalbum. Może on być doskonałym jego uzupełnienie.
Jeśli zdecydujemy się na fotoksiążkę to aż się prosi aby zrobić z niej coś w rodzaju reportażu fotograficznego. Oprócz najważniejszych zdjęć z uroczystości należy umieścić w niej zdjęcia gości, pokazać wspaniałą zabawę, zdjęcia z bliskimi osobami itd.

Niektóre osoby stwierdzą, że fotoalbum i fotoksiążka to zbyt duży koszt. Z pewnością nie jest on mały. Jeżeli odniesiemy go do innych kosztów związanych ze ślubem np. sukienka ślubna, garnitur, wynajęcie sali to jest on decydujący. Warto sobie jednak uzmysłowić, że właśnie ten fotoalbum i właśnie ta fotoksiążka (lub tradycyjny album) za 10 czy 15 lat będą jedynymi i najważniejszymi pamiątkami ze ślubu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *