fotoksiążki

Pamiątka pierwszej komunii świętej

Pierwsza komunia święta jest wydarzeniem osobistym dla dziecka oraz świętem rodzinnym o wieloaspektowym charakterze. Bowiem splatają się tu współcześnie aspekty duchowy i materialny, dziecięcy i dorosły ogląd rzeczywistości, religijny i świecki czas przygotowań. Dlatego nie jest bez znaczenia sposób przygotowania do tego dnia oraz sposób jego upamiętnienia.

 

album komunijny

Nie jest dobrze, jeżeli przygotowania o charakterze świeckim i materialnym dominują w świadomości dziecka, oczekującego tylko na prezenty, bez należytej troski o kwestię przygotowania duchowego. Zwykle jednak dziecko ma właściwe nastawienie, a to dorośli wkraczają ze swoją materialnością, psując nastrój i lekceważąc cel, jaki ma pierwsza komunia święta. Podobnie jest z upamiętnianiem uroczystości.

Album ze zdjęciami może być cenną pamiątką i doskonałym prezentem pod warunkiem, że fotograf potrafi oddać atmosferę tego dnia, skupiając się na przeżyciu i przemianie małego człowieka, a nie tylko na oprawie estetycznej tej uroczystości. Ważne jest, aby album ze zdjęciami miał wyraźnego adresata i cel a nie był tylko zbiorem przypadkowych fotografii, pokazujących kolejność wydarzeń.

fotoksiążka komunia

Pierwsza Komunia Święta nie pozostawia wielu wspomnień, dlatego dobrze jest, jeśli fotograf odbiorcą swojego dzieła uczyni bohatera tego dnia – dziecko, które po latach będzie mogło wracać myślami do tego wydarzenia. Dlatego album ze zdjęciami powinien dyskretnie i ładnie upamiętnić obecnych na uroczystości członków rodziny dziecka. Może to już ostatnia okazja? Obok zdjęć pozowanych mogą się w nim znaleźć zdjęcia z oryginalnych sytuacji, pokazujące nastrój, zachowanie się uczestników uroczystości w sposób artystyczny, z wykorzystaniem wszystkich arkanów sztuki fotografowania, pokazujące wyraz twarzy, emocje, zdarzenia. Warto umieścić w albumie kilka zdjęć kontekstu wydarzeń: wnętrze kościoła, otoczenie świątyni, jakieś drobne, artystyczne detale.

wzory okładek albumów

 

Fotografowanie dziecka w tym momencie jest nie lada wyzwaniem. Powinno ono skupiać się na przeżyciu duchowym, a więc nie rozpraszać się na myślenie o pozowaniu, zwłaszcza że dzieci same już robią sporo fotografii i wiedzą, jak się ustawiać do zdjęcia. Dlatego trzeba dziecko fotografować dyskretnie, z pewnej odległości, dając mu szansę na właściwe przeżycie tego dnia. Trzeba też zdecydować, czy fotografować ma specjalista, zawodowy fotograf, czy może to robić ktokolwiek z rodziny. Jesteśmy zdania, że fotograf jako obca osoba potrafi to robić z należytym dystansem, profesjonalnie a rodzina ma inne zadania w tym dniu.

 

Album ze zdjęciami jest ponadto materialną pamiątką, lepszą od setek zdjęć umieszczanych bez wyboru w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *