albumy

Papier fotograficzny rozkładówek w fotoalbumie

Decydując się na zamówienie drogiego fotoalbumu ślubnego zwykle uwagę skupia się na wyglądzie okładki, formacie i cenie. Mało kto zastanawia się nad relacją pomiędzy ceną a elementami technicznymi wykonania fotoalbumu.   Oto przykład na powyższe słowa. Oglądając albumy demonstracyjne lub oglądając je w internecie nie szuka się informacji jaka jest różnica w cenie pomiędzy okładką z eco-skóry i skóry naturalnej. Jeszcze mniej osób zastanawia się nad papierem fotograficznym na którym zrobione są rozkładówki. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów z tym związanych.  

 

papier fotograficzny do zdjęć profesjonalnych i amatorskich

Jakość zdjęć w rozkładówkach zleży od tego czy zostaną one zrobione na papierze profesjonalnym czy też amatorskim. Papier profesjonalny zapewnia zdecydowaną lepszą czerń, większą paletę szczegółów w ciemnych (ciemny garnitur) i bardzo jasnych partiach obrazu (biała sukienka), ładniejszą biel. Są też drobne różnice w niektórych kolorach.  Jest on jednak ok. 30% droższy od papieru przeznaczonego do zdjęć amatorskich. Uważamy, że w fotoalbumach powinno się stosować papier profesjonalny a nie szukać oszczędności kosztem jakości.  

 

papier fotograficzny kodak czy fuji ?

Na rynku dostępne są papiery profesjonalne tylko dwóch firm Kodak (obecna nazwa Kodak Alaris) i Fuji (obecna nazwa Fujifilm). Nie ma więcej firm produkujących światłoczułe barwne papiery profesjonalne. Papiery profesjonalne Fuji są droższe od papierów Kodaka. Dodatkowo Fuji oferuje znacznie więcej rodzajów papierów profesjonalnych. Jest wśród nich kilka typów specjalnie produkowanych z przeznaczeniem do zastosowania w fotoalbumach. Kolorystyka zdjęć wykonanych na tych papierach Fuji i Kodak trochę się różni. Jednym osobom bardziej odpowiada papier Kodak, innym papier Fuji. Producenci stosoują jeden albo drugi. Jak sprawdzić, który papier mnie się bardziej podoba ? Znajdź dwóch producentów fotoalbumów. Jednego, który stosuje profesjonalny papier Kodak Endura Premier i drugiego który stosuje papier Fuji DPII (my stosujemy papier Fuji DPII).  Wybierz 3-5 zdjęć i poproś aby je zrobili na papierze o powierzchni “silk” czyli jedwabistej. Taki test będzie Cię kosztować kilkanaście złotych ale warto je wydać oby określić swoje preferencje.  

 

która powierzchnia papieru ?

Papiery profesjonalne występują w kilku rodzajach powierzchni:

  • silk = struktura jedwabista
  • gloss = powierzchnia błyszcząca
  • luster = powierzchnia półmatowa
  • metalic = powierzchnia błyszcząca z powłoka metalizującą
  • canvas = powierzchnia imitująca płótno malarskie (tylko w Fuji)
  • velvet = powierzchnia imitująca bardzo delikatny zamsz (tylko w Fuji)

Na papierze błyszczącym “gloss” zostają odciski palców, które nie tylko źle wyglądają ale również mogą powodować trwałe uszkodzenie zdjęć. Istnieje też zagrożenie, że w wilgotnej atmosferze podczas przechowywania fotoalbumu kartki mogą się skleić. Sugerujemy więc wybierać papier jedwabisty (silk) lub półmatowy (luster).  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *