jak wybrać zdjęcia do fotoalbumu ?

 

Zdjęcia wybierane do fotoalbumu powinny w piękny sposób opowiedzieć historię wspaniałego dnia dwojga ludzi.

 

Powinny się ograniczyć do najważniejszych momentów przygotowań, ceremonii i wesela oraz co jest bardzo ważne pokazywać emocje towarzyszce tym wydarzeniom. Z tego też względu zdjęć umieszczanych na stronie nie powinno być zbyt dużo. W otwartym na płasko fotoalbumie widoczne są dwie strony stanowiące jedną całość. Muszą więc do pasować do siebie zarówno pod względem przedstawianych sytuacji jak i stylu graficznego. Takie dwie strony znajdujące się obok siebie nazywamy rozkładówką. Ilość zdjęć na rozkładówce powinna być możliwie mała - zazwyczaj od 1 do 7 i różna na poszczególnych rozkładówkach. Planując ilość stron w fotoalbumie można średnio założyć 4 lub 6 zdjęć na pojedynczą rozkładówkę. Umieszczając na rozkładówkach zbyt dużą ilość zdjęć przybywa ilość szczegółów i "opowiadana historia" często zaczyna zbaczać na boczne wątki często mniej istotne. A teraz przejdźmy do istoty tematu czyli jak wybrać zdjęcia.

 

zdjęcia do albumu fotograficznegozdjęcia do albumu ślubnego

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zdjęciu z lewej strony mamy mało zdjęć i czytelny przekaz obrazu zaś na zdjęciu z prawej strony jest więcej zdjęć podobnej wielkości i gubimy się na co zwrócić uwagę, nie wiemy co jest ważne.

 

Na wstępie stwórzmy na komputerze dwa katalogi i nazwijmy je przykładowo "katalog A" , "katalog B" i katalog "C". Możemy przystąpić do selekcji zdjęć. Do "katalogu A" kopiujemy zdjęcia najważniejsze a zarazem najlepsze z danego etapu np. ubieranie się, makijaż, wymiana obrączek, życzenia rodziców, zdjęcie zbiorowe, pierwszy taniec, krojenie tortu.
Do "katalogu B" kopiujemy udane zdjęcia stanowiące uzupełnienie tych zdjęć, które znalazły się w katalogu A oraz zdjęcia, które wyrażają emocje Pary Młodej i osób najbliższych.
Do "katalogu C" z pozostałych zdjęć skopiujmy te które najbardziej się podobają. Dodajmy do tego najładniejsze i najbardziej podobające się zdjęcia z pleneru.  Zdjęcia z każdego katalogu najlepiej wysłać jako osobny pakiet oznaczając go również jako A, B, C.

Doświadczona osoba projektująca fotoalbumy z powyższych 3 katalogów jest w stanie opracować wspaniały projekt fotoalbumu.

 

Drugi sposób to wysłać udane zdjęcia i zdać się całkowicie na projektanta fotoalbumu. On wybierze najlepsze, najładniejsze i najlepiej pasujące zdjęcia do siebie. W takim przypadku należy tylko określić ilość stron lub ilość rozkładówek aby wykonanie fotoalbumu mieściło się w założonych ramach finansowych.

 

A co z pozostałymi zdjęciami ?

 

albumy ślubneNie wciskajmy ich na siłę do fotoalbumu aby nie stracił on swojej elegancji i nie zaburzył zdjęciowej narracji. Z pozostałych fajnych, pamiątkowych zdjęć najlepiej jest zamówić tańszą fotoksiążkę lub tradycyjny album fotograficzny na wklejane zdjęcia. Obecnie tradycyjne albumy można zamówić w takiej samej okładce jak fotoalbum. Może on być doskonałym jego uzupełnienie.
Jeśli zdecydujemy się na fotoksiążkę to aż się prosi aby zrobić z niej coś w rodzaju reportażu fotograficznego. Oprócz najważniejszych zdjęć z uroczystości należy umieścić w niej zdjęcia gości, pokazać wspaniałą zabawę, zdjęcia z bliskimi osobami itd.

 

Niektóre osoby stwierdzą, że fotoalbum i fotoksiążka to już byt duży koszt. Z pewnością nie jest on mały. Jeżeli odniesiemy go do innych kosztów związanych ze ślubem np. sukienka ślubna, garnitur, wynajęcie sali to jest on zdecydowanie mniejszy. Warto sobie uzmysłowić, że właśnie ten fotoalbum i fotoksiążka (lub tradycyjny album) za 10 czy 15 lat będą jedynymi i najważniejszymi pamiątkami ze ślubu.

 

po obejrzeniu wzorów czas na powrót do strony  ⇒  fotoalbum

 

Script logo